Tosya - Kastamonu ve İlçe haberleri
AnaSayfa Videolar Oyunlar Burçlar Sohbet TV İzle Editör-Yazar Girişi İrtibat Sitede Haber Ara
30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları Bozkurt Belediye Başkanı Ekeş; Toprak Yol Kalmayacak Nuhoğlu Aile Vakfının Bu Yılki Toplantısı Şadı Bey Çiftliğinde Yapıldı. 4 Yıldır Olduğu Gibi Bu Yıl Da Bilgi Dershanesi Lider Bozkurt Halı Saha Turnuvası
KASTAMONU HABERLERİ - Türkeli Merkez Camii Törenle İbadete Açıldı
   
 Türkeli Merkez Camii Törenle İbadete Açıldı

Türkeli Merkez Camii Törenle İbadete Açıldı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 08.07.2010 - 22:14:54


Batı Karadeniz Bölgesinde yeni yapılan camiler arasında klasik Osmanlı cami mimarisini en çok yansıtan tek camii olan Türkeli Merkez Camii bugün yapılan yoğun katılımlı törenle ibadete açıldı. 


 
 

Türkeli Merkez Camii’ni Yaşatma Derneği tarafından 4 yılda yaptırılan ve 1 milyon 297 bin tl’ye mal olan Türkeli Merkez Camii törenle ibadete açıldı.

 

 

            Yapılan açılış törenine Sinop Valisi M. Hakan Güvençer, Türkeli Kaymakam Vekili Gülihsan Yiğit, Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, Sinop Müftü Vekili Muharrem İncesu, Ayancık Müftüsü Basri Bektaş, Ak Parti Türkeli İlçe Başkanı Murat Karahan, MHP Türkeli İlçe Başkanı Murat Yıldırım, Sinop İl Genel Meclis Üyeleri Şükrü Işık ve Veysel Şahin, daire amirleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.


 

 

Düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. İlçemiz Direkli Köyü Eskiayandon Mh.Camii İmam-Hatibi H.İbrahim Çördükçü’nün Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşması yapan İmam Hatibi Fikret Yılmaz caminin özgeçmişini şu şekilde anlattı: “Merkez Camiinin bulunduğu yerde 1950’li yıllarda mezarlık vardı ve bu mezarlık içinde cami olarak taş yığma tarzında bir oda kullanılıyordu. Türkeli 1956’da ilçe olunca namaz kılınan bu oda, Turhan Köyü’nden Salim Bozkurt adındaki usta marifetiyle küçük bir camiye çevrildi ve bir minare yapıldı.

 

 

1980’li yıllara gelindiğinde caminin iyice eskimesi ve yetersizliği sebebiyle yıkılıp yeniden yapımı gündeme geldi. Konu ilçede büyük tartışmalara yol açmıştı. Yeniden yapılmasını savunanlar yanında tamirle yetinilmesini isteyenler de vardı. Nihayet 1984 yılında cami tamir edilerek biraz da genişletildi, kubbeler ilave edildi.

 

 

20 yılı aşkındır akim kalan birçok teşebbüsten sonra Mimar Ömer Eryılmaz’a çizdirilen proje ile 2007’de yapımına başlandı ve bugüne toplam 1 milyon 297 bin tl harcandı.” dedi.

 


 

Daha sonra konuşma yapan Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan da böyle bir eserin açılışında bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek “Camimizin ilçemize, ilimize ve tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

Sinop Valisi M. Hakan Güvençer ve Sinop Müftü Vekili Muharrem İncesu yaptıkları konuşmada ilçeye hayırlı olmasını temenni ettiklerini belirtti. Yapılan duaların ardından Sinop Valisi M. Hakan Güvençer ve Türkeli Kaymakam Vekili Gülihsan Yiğit açılış kurdelesini kesti. Vali Güvençer mimari özellikleri ve muhteşem görüntüsü ile dikkat çeken Türkeli Merkez Cami’sinde emeği geçen tüm vatandaşları kutladı.

 

                                                                       

HER TÜRLÜ DÜĞÜN NİŞAN KÖY ŞENLİĞİ FESTİVAL VE TANITIMLARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ
  Editör :  Haber37.gen.tr

-

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 13 Puan Verildi
 Kaynak :  Haber37.gen.tr

 Kategori ¬ KASTAMONU HABERLERİ

  Yorum ( 1 )   

 hamdi yıldız

Tarih : 12.07.2010 00:31:12  

  ahh benim güzel ilçem...

Haber37.Gen.Tr


kastamonu ve tüm ilçeleri türkeline ziyaret etmelerini bekliyoruz. komşu ilçemizin bu güzel haberi değerlendirip internet sitelerinde yayınlamaları beni çok mutlu etti. komşu dediğin böyle olacak işte :) teşekkürler haber 37 yönetimi...
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
İlçe Haberleri
Ülkenin en pahalı yaprağı Tosya da,
Ülkenin en pahalı  yaprağı Tosya da
Tosya da Yangın Tv de Çıkan Görüntüleri,
Tosya da Yangın Tv de Çıkan Görüntüleri
Kastamonu Macera ya Hazır,
Kastamonu  Macera ya Hazır
Kastamonu Macera Sporları Festivali 2. Gün,
Kastamonu Macera Sporları Festivali 2. Gün
Arslan dan personeline teşekkür yemeği,
Arslan dan personeline teşekkür yemeği

 
 

   © Copyright - 01/01/2009- Tosya - Kastamonu ve İlçe haberleri - Tüm Hakları Saklıdır.
 

Www.Haber37.Gen.Tr Haber Sitesi Galaxy Bilişim Tosya Tarafından Host Edilmektedir.

Haber Sitemiz Çilem.Net Altyapısını Kullanmaktadır.